FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie forum o Akwariach 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
Choroby ryb akwariowych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum o Akwariach Strona Główna -> Choroby

Kuciuk
AdministratorDołączył: 22 Mar 2006
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:48, 23 Mar 2006    Temat postu: Choroby ryb akwariowych
 
Co zrobić aby ryby były zdrowe i czuły się dobrze?
Przede wszystkim należy bezwzględnie dostosować się do ich wymagań (opisane są w dziale :::opisy ryb::Smile tzn. należy dbac o skład chemiczny wody należy je karmić odpowiednio (:::karmienie ryb::Smile, nie powinno się ryb stresować np. uderzaniem w szybę akwarium (uwaga na małe dzieci!) bo mogą się rozbić o szybę albo będą zestresowane i będą łatwiej popadały na dolegliwości. Nie można również zbyt często ingerować w ich życie tzn. jak najrzadziej zależnie od potrzeby wkładajcie ręce do akwarium. Stosujcie się także to zasad które we wcześniejszych działach opisywałem. Należy uważać by do wody nie dostały się substancje chemiczne (np. w kuchni jakiś płyn) czy nawet w miejscu
gdzie się pali papierosy woda może być poprzez pompkę zakażona nikotyną! co uśmierca ryby bądź je osłabia. Doświadczeni akwaryści jeśli kupują nowe ryby i chcę je hodować w z innymi już wcześniej nabytymi rybami to przed wprowadzeniem ich do akwariów ogólnych stosują kwarantanne- czyli nowe ryby trzymają przez okres do ok.3 tygodni w oddzielnym zbiorniku ale o takich samych właściwościach i warunkach jak ten w którym będą hodowane z innymi rybami. Jest to czynność bardzo potrzebna ponieważ nowe ryby mogą być nosicielami różnych chorób a kwarantanna i obserwacja pozwoli wcześniej zareagować na stany chorobowe ryb. Często chroni to bardzo cenne okazy przed choroba czy śmiercią.


Ze względu na mnogość chorób ryb opisze tylko te najczęściej występujące, takie które można w warunkach domowych rozpoznać. Gorąco polecam profesjonalną książkę "Choroby ryb akwariowych" J. Antychowicza.

Najczęściej spotykane choroby ryb:

ICHTIOFTIRIOZA (Rybia ospa)
Jedna z najpopularniejszych chorób pasożytniczych, widać je gołym okiem na skórze ryb jako białe kropki o średnicy ok. 1 mm. Cykl rozwojowy kulorzęska (pasożytniczy jednokomórkowiec) przebiega na rybie i w środowisku zewnętrznym (rozmnażanie). Opuszczając rybę pozostawia otwarte ranki na skórze, umożliwiające wtórną infekcję bakterii lub pleśni. Pasożyt opada na dno tworząc cysty wewnątrz której dzieli się on na wiele komórek potomnych. Młode osobniki wydostają się z cysty i szukają nowego żywiciela.
Objawy: Skóra i płetwy ryby pokryte są białymi plamkami, Zaatakowana ryba może szybciej poruszać pokrywami skrzelowymi, Ocieranie się o dno i przedmioty w akwarium, Brak apetytu, Padnięcia młodych ryb i narybku.
Leczenie: znajdująca się w stadium cysty lub pod skórą ryby pasożyta nie można zwalczyć. Aby go wyeliminować, dodajemy do wody specyfik ( np. FMC - 20 ml/200l i po ok. 6-8 dniach druga dawka) przed uformowaniem cyst lub po opuszczeniu cyst przez pływaki pasożyta. W temperaturze 32 st. ginie w ciągu kilku godzin. Po leczeniu należy wszystko dokładnie wyczyścić (szczególnie podłoże - wygotować żwir), często pasożyty znajdują się na roślinach, jednak często leczenie tej choroby powoduje częściowe zniszczenie roślin

SAPROLEGNIOZA(Pleśniawka)
Może atakować wszystkie ryby zwłaszcza osłabione, jednak najczęstsza jest u zimno-wodnych. Bywa, że na podobnych do waty pleśniach rozwijają się glony. Atak pleśni jest zawsze następstwem innych problemów zdrowotnych np. inwazji pasożytów lub nieodpowiednich warunków wodnych: zbyt niska temperatura wody, złe Ph lub twardość.
Objawy: Ryba szybko porusza pokrywami skrzelowymi, Ryby oddychają tuż przy powierzchni wody, Ryby mogą się ocierać o różne przedmioty, Kolory blakną w związku z nadmiarem śluzu, Chudnięcie, Płetwy staja się postrzępione.
Leczenie: Dactylogyrus składa jaja, które opadają na dno zbiornika i są odporne na leki. Zwalczanie jest dwustopniowe: podajemy lek w zbiorniku leczniczym i przenosimy do niego wszystkie ryby. Robimy rybom krótką kąpiel formalinową lub stosujemy specjalne leki np. Capifos. Kąpiele powtarzamy co tydzień, aż wszystkie larwy zginą. Czyścimy akwarium główne i przenosimy ryby z powrotem.

MARTWICA PŁETW
Ryby o silnej pigmentacji, jak Molinezja Black Molly, oraz ryby o długich, weloniastych się płetwach jak Welony czy Bojowniki, są szczególnie podatne na tę chorobę bakteryjną. Główną przyczyną choroby jest zaniedbane akwarium, uboga dieta bez witamin, zbyt zimna woda, obgryzanie płetw przez inne ryby, uszkodzenia od siatki, złe warunki wodne. Przenosi się przez kontakt bezpośredni ryb lub przez wodę.
Objawy: Początkowo biały nalot na brzegach płetw, Krótsze i postrzępione płetwy, Zniszczenie płetwy ogonowej, Brak apetytu, Kołyszące ruchy
Leczenie: stosujemy kąpiel długotrwałą np. w MFC i po tygodniu powtarzamy lub krótkotrwałą (4-5 godz.) np. w Trypaflavinie (akryflavinie) lub innym odkażalniku.

POSOCZNICA
Choroba bakteryjna, rozwija się u ryb osłabionych, przebywających w złych warunkach wodnych. Choroba bardzo groźna i zaraźliwa. Ryby chore w zaawansowanym stadium nie da się uratować i należy uśmiercić. Chore osobniki należy odizolować a pozostałe ryby obserwować. W skrajnych przypadkach ginie cała obsada akwarium - akwarium, dekoracje i pozostały osprzęt należy odkazić a roślinność zniszczyć. W takich przypadkach należy dostarczyć chorą rybę do weterynarza w celu potwierdzenia choroby.
Objawy: Apatia, mała ruchliwość ryb, Brak apetytu, Otwarte pokrywy skrzeli, Nastroszenie łusek, Wytrzeszcz oczu, Również mogą występować podskórne guzki.
Leczenie: przy słabo zaznaczonych objawach można próbować leczyć kąpiąc ryby przez dwa dni w roztworze: 0,25 g Syntarpenu + 0,5 g Ampicyliny na 50 l wody. Kąpiele powtarzać co 2 dni w nowym roztworze. Pozostałym zdrowym rybom podać zieleni malachitowej (0,005 g na 100 l wody) lub Metronidazolu (0,5 g na 50 l wody).

PUCHLINA WODNA
Jest to choroba zaraźliwa, czasem trudna do wyleczenia spowodowana przez bakterie.
Objawy: Spuchnięty brzuch, Poszarpane płetwy, Nastroszone łuski w okolicy brzucha.
Leczenie: zastosować gotowe leki na tą chorobę np. Sera Bactopur Direct, Chloromycetyny (40mg/1l przez 10-20 godz.) lub Achromycyna (1g/100l wody przez okres 4 dni)

MIKROSPORIDIOZA (choroba Neonów)
Jest to wewnętrzna, trudno rozpoznawalna w początkowym stadium, nieuleczalna choroba atakująca szczególnie Neona Innesa, a także inne delikatne gatunki ryb. Sprawcą choroby jest pierwotniak zarodnikowy Plistophora hyphessobryconensis. Wytwarzający liczne spory pasożyt usadawia się w tkance mięśniowej, podskórnej i w wewnętrznych narządach, które stopniowo są przez niego niszczone. Choroba przynoszona zostaje razem z piaskiem, roślinami oraz chorymi rybami. Szczególnie zaraźliwe są ich odchody. Zarażenie nastąpić może również poprzez ikrę chorych samic Nie dostrzeżone w porę rozprzestrzenianie się choroby doprowadzić może do zarażenia całych linii hodowlanych, które stają się wówczas zupełnie bezwartościowe.
Objawy: Białe odbarwienia na ciele, Chudnięcie, Uszkodzenia płetw, Skrzywienie kręgosłupa, Utrata kolorów (u Neona Innesa lśniącej wstęgi),
Leczenie: Chore ryby natychmiast uśmiercić, ponieważ pozostałe będą się zarażały poprzez ich odchody. Pozostałe zdrowe ryby przenieść do nowego, nie obsadzonego rybami zbiornika. W celach zapobiegawczych piasek wygotować lub wyparzyć, zaś rośliny przed ulokowaniem w akwarium zdezynfekować w lekko czerwonym roztworze nadmanganianu potasu.

MYKOBAKTERIOZA (Gruźlica rybia)
Trudna do rozpoznania, ma podobne objawy do wielu innych chorób. Dopiero wykonanie sekcji wykazuje na narządach wewnętrznych liczne białe guzki. Do całego obrazu zmian chorobowych mogą dołączyć objawy innych schorzeń takich jak np. posocznica czy pleśniawka.
Objawy: Apatia, mała ruchliwość ryb, brak apetytu, Nastroszenie łusek, spuchnięty brzuch, Wytrzeszcz oczu, niewielki owrzodzenia, Wychudzenie, zblednięcie i brak wzrostu ryb.
Leczenie: nieuleczalna, chore ryby uśmiercić aby nie cierpiały a pozostałe obserwować i odizolować jako podejrzane osobniki.

FLEXIBAKTERIOZA (Choroba bawełniana)
Choroba posiada podobne objawy jak Pleśniawka. Chorobę tę wywołują bakterie oraz działanie toksyn i enzymów rozkładających białko wytwarzanych przez bakterie. Choroba rozwija się wewnątrz ciała, skrzelach i skórze. Chorobę może wywołać również stres wywołany transportem lub drastyczną zmianą środowiska życia ryby.
Objawy: Białe kępki wokół pyska, Białe plamy na skórze, Przekrwione miejsca zapalne, Odpadające łuski.
Leczenie: stosujemy kąpiele krótkotrwałe i długotrwałe dodając odpowiedni środek do wody np. Trypaflavine ( 3 kąpiele po 8 godz.) lub Chloromycetyny (40mg/1l przez 10-20 godz. ) Unikamy stosowania siatki.

ZAPALENIE PRZEWODU POKARMOWEGO
Choroba jest związana jest z niewłaściwym żywieniem np. niewłaściwym pokarmem dla danego gatunku, przejedzeniem lub przeterminowaną czy zatrutą karmą. Dłużej trwająca daje objawy wychudzenia a nawet powoduje śmierć ryby.
Objawy: Apatia, Brak apetytu, Płetwy są nienaturalnie ustawione, Skóra wokół odbytu opuchnięta i zaczerwieniona, Z odbytu może wydostawać się śluzowa wydzielina ułożona w nitkowe pasma.
Leczenie: chorą rybę należy odłowić i poddać głodówce oraz wykonać jej kąpiel w roztworze soli kuchennej (1 g na l wody) przez 3 do 5 dni lub 8 godzin w roztworze Detremycyny (1 kapsułka 125 mg na 2 l wody).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GośćPostWysłany: Pon 12:39, 17 Lip 2006    Temat postu:
 
Witam, dlaczego materiał o chorbach ryb jest bez zgody na tym forum ? on pochodzi z akwaserwis.of.pl

Proszę i wyjaśnienie, albo usunięcie wszystkiego.
Powrót do góry

GośćPostWysłany: Pon 6:16, 12 Lut 2007    Temat postu:
 
Christina Ricci Undressing!
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry

Mello
Wielbiciel rybDołączył: 14 Mar 2007
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:25, 14 Mar 2007    Temat postu:
 
Carmen Electra Giving A Head And Taking A Load!
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Crispy
Wielbiciel rybDołączył: 16 Mar 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:08, 16 Mar 2007    Temat postu:
 
Jessica Alba In Anal Action Movie!
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Crispy
Wielbiciel rybDołączył: 16 Mar 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:10, 16 Mar 2007    Temat postu:
 
Lindsay Lohan Doing A Hung Guy!
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Dashle
Wielbiciel rybDołączył: 22 Mar 2007
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:41, 22 Mar 2007    Temat postu:
 
Lindsay Lohan Doing A Hung Guy!
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

GośćPostWysłany: Sob 19:49, 24 Mar 2007    Temat postu:
 
Nicole Kidman Blowjob!
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry

Encejohaup9
Wielbiciel rybDołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:52, 08 Kwi 2007    Temat postu:
 
Christina Ricci Undressing!
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum o Akwariach Strona Główna -> Choroby
Strona 1 z 1

Wyświetl posty z ostatnich:   
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
Skocz do:  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Skin Created by: Sigma12
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin